Lokalna Grupa Działania Nasze Bieszczady informuje, iż na podstawie umowy nr OW.VI.052.16.1.2019 w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020” realizuje operację, pn. „Partnerstwo i dialog w rozwoju współpracy pomiędzy lokalnymi grupami działania”, której celem jest „Zbudowanie platformy współpracy - partnerstwa w obszarze działań Lokalnych Grup Działania z wykorzystaniem zasobów lokalnych poprzez nawiązanie współpracy międzyterytorialnej pomiędzy partnerami i wypracowanie innowacyjnych instrumentów poprawiających wdrażanie inicjatyw z zakresu rozwoju obszarów wiejskich.”.
Termin realizacji operacji: 01.08.2019r.- 15.10.2019r.
Wartość operacji: 89 600,00 zł.
W ramach operacji LGD Nasze Bieszczady z dodatkowymi partnerami w liczbie 7 LGD z trenu Województwa Podkarpackiego tj.: LGD ,,Zielone Bieszczady” – Ustrzyki Dolne, LGD Nowa Galicja – Kolbuszowa, LGD ,,Rozwój Ziemi Lubaczowskiej” – Lubaczów, LGD ,,Region Sanu i Trzebośnicy” – Leżajsk, LGD ,,Siedlisko” – Kolbuszowa, ,,Lasowiacka Grupa Działania” – Nowa Dęba, będą realizować działania związane z stworzeniem sieci kontaktów i budową platformy współpracy międzyterytorialnej co przyczyni się do wymiany wiedzy w zakresie dobrych praktyk związanych z produkcją i sprzedażą produktów lokalnych, promocją obszaru i rozwojem turystyki na obszarach LGD, ponadto zostaną wypracowane innowacyjne instrumenty poprawiające wdrażanie inicjatyw z zakresu rozwoju obszarów wiejskich. Każdy z regionów ma swoją specyfikę oraz doświadczenia w realizacji LSR- ów, w związku z postępem wdrażania działań zapisanych w dokumencie strategicznym, konieczne jest zweryfikowanie dotychczasowej wiedzy członków LGD, co do stosowania różnych narzędzi w celu zrównoważonego rozwoju lokalnego w poszczególnych regionach. Uczestnicy operacji zdobędą odpowiednią wiedzę w tym temacie podczas planowanego wyjazdu studyjnego, spotkań warsztatowych oraz spotkania podsumowującego wizytację na obszarach LGD Zielony Pierścień i LGD Kraina wokół Lublina.
Podczas wizyty na obszarze partnerów z Województwa Lubelskiego zostaną zaprezentowane dziedzictwo przyrodnicze, kulturalne i historyczne stanowiące potencjał rozwoju gospodarczego obszarów wiejskich, dzięki którym wskazany obszar jest liderem branży turystycznej w skali Polski. W trakcie wyjazdu studyjnego zostaną zwizytowane obiekty turystyczne znajdujące się w Kazimierzu Dolnym, Nałęczowie oraz Bełżycach, celem zebrania jak największej wiedzy o obszarze, produktach lokalnych oraz pozyskanych funduszach unijnych, ponadto w drodze do miejsca docelowego uczestnicy wyjazdu dokonają wizytacji Starówki w Sandomierzu (Województwo Świętokrzyskie), w celu rozeznanie lokalnego rynku produktów rękodzielniczych oraz kulinariów.
Forma realizacji operacji to:
Wyjazd studyjny na obszar działania LGD Zielony Pierścień oraz LGD Kraina wokół Lublina, ukierunkowany na wizytację miejsc, gdzie zostało wykorzystane dziedzictwo przyrodnicze, kulturalne i historyczne jako potencjał związany z rozwojem gospodarczym (turystycznym) obszarów wiejskich, ponadto na stworzenie sieci kontaktów i platformy współpracy pomiędzy uczestniczącymi LGD.
Grupa docelowa:
Przedstawiciele wszystkich 7 LGD należący do sektorów publicznego, gospodarczego, NGO oraz mieszkańcy, ponadto przedstawiciele zarządów, członkowie rad, pracownicy biura LGD. Każdy z partnerów i lider będzie zobligowany do wytypowania po 10 przedstawicieli, w rezultacie w realizacji operacji będzie brało udział 70 osób.
Tematy warsztatów:
- spotkanie warsztatowe I
,,Rozwój lokalny z uwzględnieniem dziedzictwa przyrodniczego, kulturowego i historycznego obszarów Partnerskich LGD” – podczas warsztatu przedstawiciele każdego LGD-u przedstawią potencjał ekonomiczny, społeczny i środowiskowy obszaru z którego pochodzą oraz walory które wymagają interwencji ze względu na zbyt słabe wykorzystanie.
- spotkanie warsztatowe II
,,Poznane Dobre praktyki wykorzystujące potencjał regionu z uwzględnieniem dziedzictwa przyrodniczego, kulturowego i historycznego, które mają wpływ na rozwój i sprzedaż produktów lokalnych kulinariów i rękodzieła”- na spotkanie warsztatowe zostaną zaproszeni przedstawiciele LGD Zielony Pierścień oraz LGD Kraina wokół Lublina, przedstawiciele sektora gospodarczego, społecznego oraz władz lokalnych. Podczas warsztatu uczestnicy będą rozmawiać o dobrych praktykach które znajdują się na ich obszarach, wymieniać się wiedzą i doświadczeniem związanymi z wdrażaniem LSR i zmianami w dokumentach wewnętrznych. Istotą spotkania warsztatowego jest stworzenie platformy współpracy która w przyszłości doprowadzi do realizacji projektów współpracy, wspólnych szkoleń i wizyt studyjnych.
- spotkanie podsumowujące
Spotkanie podsumowujące zostanie zorganizowane w celu przedyskutowania zdobytej wiedzy, ma przyczynić się do jej uporządkowania, pomoże dostosować wewnętrzne dokumenty, aby poznane dobre praktyki wprowadzić i realizować na swoich obszarach oraz zapoczątkować platformę współpracy, która w przyszłości zaowocuje wspólną realizacją projektów międzyregionalnych.
Efekty operacji:
- Uczestnictwo 70 przedstawicieli LGD z trzech sektorów w wyjeździe studyjnym. Wymiana doświadczeń i budowa sieci kontaktów, poszerzenie wiedzy z zakresu m.in. projektów współpracy.
- Nawiązanie kontaktów, które przyczynią się do realizacji potencjalnych projektów współpracy międzyterytorialnej.
- Zbudowanie podstaw do projektów aktywizujących, promujących i upowszechniających wiedzę o wzmocnieniu przedsiębiorczości na obszarach wiejskich.
- Nawiązanie kontaktów, które przyczynia się do zbudowania platformy współpracy na obszarze Województwa Podkarpackiego.
- Uzyskanie informacji na temat możliwości rozwoju obszarów wiejskich.
Wartość dodana
Wymiana doświadczeń w zakresie podejmowania i prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej, zdobycie wiedzy oraz identyfikacja partnerów, co może być inspiracją do podejmowania działań i wspólnych inicjatyw ukierunkowanych na kreowanie marek produktów regionalnych i lokalnych, rozwój turystyki wiejskiej opartej na dziedzictwie przyrodniczym, kulturowym i historycznym, a także powstanie sieci kontaktów i platformy współpracy. Dodatkowo wyjazd studyjny przyczyni się do budowania silnego sektora organizacji pozarządowych, lokalnych liderów, przedsiębiorców, wzmocni ich kompetencje i potencjał, pozwalając na realizację nowych inicjatyw skierowanych na aktywizację, wsparcie rozwój lokalnych społeczności na obszarach wiejskich.
Wszystkich zainteresowanych współpracą z KSOW informujemy o możliwości rejestracji w bazie partnerów KSOW na stronie www.ksow.pl
Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich ma charakter otwarty. Uczestnikami Sieci mogą być wszystkie podmioty zaangażowane w rozwój obszarów wiejskich. http://ksow.pl/ksow/formularz-zgloszeniowy.html
Lokalna Grupa Działania Nasze Bieszczady
„Partnerstwo i dialog w rozwoju współpracy pomiędzy lokalnymi grupami działania”