Ognisko patriotyczne w Tarnowskiej Woli

W dniu 11 listopada 2018 r. w miejscowości Tarnowska Wola (gm. Nowa Dęba), Towarzystwo Włościańskie "ŁUGI" w Tarnowskiej Woli wraz ze Stowarzyszeniem "Lasowiacka Grupa Działania" zorganizowali wydarzenie promujące obszar LGD, tj. "Ognisko patriotyczne".

Od kilku już lat mieszkańcy Tarnowskiej Woli spotykają się 11 listopada, w Święto Niepodległości, aby śpiewać pieśni patriotyczne przy blasku ogniska. W tym roku świętowano szczególnie, ze względu na 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

 Ognisko poprzedziła msza św. sprawowana w Kościele Parafialnym w intencji Ojczyzny, podczas której utwory patriotyczne wykonali uczniowie klasy II. Następnie mieszkańcy                                                        i zaproszeni goście przeszli na plac za dawnym punktem katechetycznym, aby radośnie świętować tę ważną rocznicę. Burmistrz, w krótkim przemówieniu, podkreślił wagę dzisiejszej rocznicy, a najmłodszym przekazał śpiewniki patriotyczne, z prośbą, aby zapisali w nich  datę otrzymania, jako pamiątkę 100. rocznicy niepodległości.

Ognisko rozpoczęło się odśpiewaniem "Mazurka Dąbrowskiego", a następnie wysłuchaliśmy kilku utworów patriotycznych w wykonaniu Chóru Parafialnego. Po tym występie, w piosence "Pomódl się bracie za Polskę" zaprezentowali się uczniowie kl.VII Szkoły Podstawowej w Tarnowskiej Woli- laureaci szkolnego konkursu piosenek i pieśni patriotycznych. Następnie zebrani zaśpiewali najpopularniejsze pieśni patriotyczne:  „Legiony",  „Rozkwitały pąki białych róż" i inne. Na każdego uczestnika czekała również pieczona kiełbaska i ciepła herbata. Podczas ogniska druh przyznał nominacje harcerskie, a odznaczenia i chusty wręczyli harcerzom honorowi druhowie.

Celem spotkania była integracja mieszkańców: dorosłych, dzieci i młodzieży, wokół symboli narodowych.

Zorganizowane zostało także stoisko promocyjne LGD, na którym realizowana była akcja promocyjno-informacyjna dotycząca działalności LGD oraz założeń strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność.

Towarzystwo Włościańskie "ŁUGI" w Tarnowskiej Woli na organizację wydarzenia pt. "Ognisko patriotyczne" uzyskało dofinansowanie za pośrednictwem Stowarzyszenia "Lasowiacka Grupa Działania" z: "Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich Europa inwestująca w obszary wiejskie".

Wydarzenie współfinansowane było ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania "Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji" Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Comments are closed.