„L” jak Lasowiacy, „l” jak lokalnie – plenerowe spotkanie

W dniach 24 lipca 2022 r. oraz 28 sierpnia 2022 r. na terenie Gminy Bojanów w miejscowościach Maziarnia oraz Bojanów za Rzeką, Stowarzyszenie Na Skrzydłach Kultury wraz ze Stowarzyszeniem "Lasowiacka Grupa Działania" zorganizowali dwa wydarzenia pt. „L” jak Lasowiacy, „l” jak lokalnie – plenerowe spotkanie.

Piknik rodzinny cieszył się dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców z pobliskich miejscowości. Na zgromadzonych czekały atrakcje takie jak: występ Kapeli Ludowej „Łęgowianie” w strojach lasowiackich, występy artystyczne dzieci, prelekcja lokalnego pszczelarza na temat prowadzenia pasieki, pozyskiwania miodu i jego właściwości wraz z degustacją. Ponadto przygotowane zostały stoiska z rękodziełem Lasowiackim na którym zaczerpnąć można było informacji na temat korzeni i tradycji lasowiackiej metod zdobienia, haftu wstążeczkowego, szydełkowania itp. Lokalny rzeźbiarz zaprezentował swoje wyroby z drewna oraz opowiedział o staropolskich technikach rzeźbienia w drewnie.

Wydarzenie nie mogło obyć się bez stoisk kulinarnych przygotowanych przez Koło Gospodyń Wiejskich „Perły Łęgu” oraz Stowarzyszenia Współpracy Międzypokoleniowej „Maziarze”. Wszystkie chętne osoby miały możliwość posmakowania lokalnych staropolskich potraw wywodzących się z kultury lasowiackiej. Wśród uczestników rozdano gadżety promujące LGD w postaci długopisów i kolorowanek. Wydarzenie przyczyniło się do przekazania i zachowania dziedzictwa regionu Lasowiackiego z jednoczesnym wykorzystaniem potencjału tego obszaru oraz integracji lokalnej społeczności.

Stowarzyszenie Na Skrzydłach Kultury na imprezę pt. „L” jak Lasowiacy, „l” jak lokalnie – plenerowe spotkanie uzyskało dofinansowanie za pośrednictwem Stowarzyszenia „Lasowiacka Grupa Działania”.

Wydarzenie współfinansowane było ze środków Unii Europejskiej w ramach podziałania 19.4 „Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

S.S.

Comments are closed.