W dniu 14-15 września 2019 r. w miejscowości Lipa (Gmina Zaklików), Gminny Ośrodek Kultury w Zaklikowie wraz ze Stowarzyszeniem "Lasowiacka Grupa Działania" zorganizowali wydarzenie promujące obszar LGD, tj. "Konkurs leśny podczas Festiwalu Lasu - Lipa 2019".
Z okazji 530-lecia miejscowości Lipa we wrześniu 2019 r. zorganizowano dwudniowe obchody połączone z imprezą Festiwal Lasu. Pierwszy dzień imprezy rozpoczął się od powitania wszystkich zebranych na stadionie klubu "Czarni Lipa". W programie Festiwalu Lasu znalazły się występy artystyczne dzieci i młodzieży z Lipy. Zgromadzonych gości przywitały dzieci z zerówki oraz I klasy szkoły podstawowej, które zatańczyły poloneza. Swoje umiejętności wokalne zaprezentowały przedszkolaki z grup "Pszczółki" i "Zerówki". Swoje umiejętności taneczne zaprezentował również zespół Kameleon. Oprócz tego na płycie boiska odbył się pokaz tresury psów w wykonaniu Służby Ochrony Kolei "Sokół". Ważnym punktem programu było wręczenie pamiątkowych dyplomów i koszulek piłkarzom z klubu "Czarni Lipa" przez Burmistrza Zaklikowa. W międzyczasie odbywały się zawody sportowe odbywały się zawody sportowe w konkurencjach: siatkówka, bieg przez tor przeszkód oraz sztafeta. Na uczestników czekały nagrody - pamiątkowe medale, słodycze oraz piłki. Najmłodsi mogli się bawić na przygotowanych specjalnie dla nich zjeżdżalniach i dmuchańcach.
Druga część Festiwalu Lasu rozpoczęła się uroczystą Mszą Świętą, po której nastąpił wspólny przemarsz przedstawicieli władz gminy Zaklików, zaproszonych gości oraz mieszkańców Lipy na czele z Orkiestrą Dętą ze Zdziechowic. Uczestnicy udali się pod budynek OSP, gdzie odsłonięto tablicę upamiętniającą rocznicę powstania Lipy. Swoje umiejętności wokalne zaprezentowały dzieci z Lipy. Na uczestników Festiwalu czekało wiele atrakcji. Zebrani goście mieli możliwość spróbowania specjałów przygotowanych przez panie z Kół Gospodyń z Lipy, Goliszowa i Zdziechowic. Swoje stoiska przygotowali: Koło Myśliwskie "Głuszec", Stowarzyszenie Nasza Lipa, Jednostka Wojskowa w Nisku, schola dziecięca z Lipy, pan Wojciech Ozga oraz Grupa Rekonstrukcyjno-Poszukiwawcza "Huzar". Mnóstwo atrakcji dla dzieci przygotowano w strefie animacji Party Chart z Lublina. Poza tym można było podziwiać obrazy lipskiego artysty pana Mirosława Biszczaka. W części artystycznej znalazły się występy dzieci i młodzieży oraz scholi dziecięcej "Promyki Maryi", zespołu Lesioki, oraz zespołu Kameleon. Szczególne uznanie publiczności zdobył występ seniorek z Lipy. Swoje wiersze zaprezentowała również lokalna poetka - Ewa Hołody. W ciągu tego dnia zebrani goście mogli poznać wiele ciekawostek o miejscowości. Wręczono również nagrodę dla zwycięzców konkursu pt. "Kwiatowa Lipa". Oprócz tego odbyły się zawody w jedzeniu pierogów oraz konkurs "Dary Lasu". Przed jury stało bardzo trudne zadanie, ponieważ uczestnicy konkursu przygotowali same pyszności, m.in.: wyborne ciasta, nalewki i inne smakołyki. Jednak w rywalizacji bezkonkurencyjny okazał się karp przygotowany przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Goliszowcu. Wszyscy uczestnicy konkursu kulinarnego otrzymali atrakcyjne nagrody. Ważnym wydarzeniem tego dnia był występ naszej rodzimej gwiazdy - zespołu Alice. Po nim odbył się pokaz ognia i laserów, który wywarł duże wrażenie na zgromadzonej publiczności. Festiwal zakończy dynamiczny występ zespołu MeGustar, który swoimi piosenkami rozruszał publiczność zebraną pod sceną.
Wydarzenie pozwoliło aktywizować i integrować grupy i organizacje, a także mieszkańców i gości, którzy wzięli udział w imprezie. Wydarzenie umożliwiło zachowanie tradycji i tożsamości kulturowej obszaru LGD, przyczyniając się tym samym do rozwoju społecznego i kulturalnego.
Zorganizowane zostało także stoisko promocyjne LGD, na którym realizowana była akcja promocyjno-informacyjna dotycząca działalności LGD oraz założeń strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność.
Gminny Ośrodek Kultury w Zaklikowie na organizację wydarzenia pt. "Konkurs leśny podczas Festiwalu Lasu - Lipa 2019" uzyskało dofinansowanie za pośrednictwem Stowarzyszenia "Lasowiacka Grupa Działania" z: "Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich Europa inwestująca w obszary wiejskie".
Wydarzenie współfinansowane było ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania "Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji" Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.